Хлорування є найбільш розповсюдженим методом знезаражування води. Для цієї мети використовують або газоподібний хлор або препарати, що містять активний хлор: гіпохлорити кальція і натрія, хлорне вапно, оксиди хлора.
Розрізняють вільний хлор (представлен молекулярним хлором, хлорнуватистою кислотою і гіпохлорит йонами) та зв’язаний. Вільний хлор в 20 – 25 разів перевищує бактерицидну дію зв’язаного хлора.
Детальніше:Знезаражування води сполуками хлоруОзонування – один з найбільш ефективних методів знезаражування води. Озон знищує патогенні мікроорганізми в 15 – 20 разів швидше, ніж хлор. При цьому знищуються і спорові форми бактерій.
Детальніше:Знезаражування води озонуваннямСрібло (нарівні з іншими важкими металами, такими як мідь, олово, ртуть) здатно в малих концентраціях (починая з 2 10-11 моль/л) чинити бактерицидну дію (так званий олігодинамічний ефект). По даним Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), виражений бактеріцидний ефект срібла спостерігається за його концентраціях вище ніж 150 мкг/л. За концентраціях 50-100 мкг/л йоны срібла мають бактеріостатичну дію (тобто здатністю стримувати рост і розмножування бактерій). Відзначимо, що бактеріостазис - процес оборотний, і після припинення діючого фактора, рост і розмноження бактерій поновлюється.
Детальніше:Знезаражування води срібломУФ опромінення є ефективним методом знезаражування, забезпечуючим практично повне знезараження води (див.нижче наведену таблицю).
Ефективність знешкодження мікроорганізмів при обробці води УФ-випромінюванням
Інтенсивність опромінення - 30000 мкВт с/см2 .
Детальніше:Знезаражування води УФ випромінюванням