Понеділок, 27 травня 2019

Важка вода

        Важка вода як речовина була виокремлена у 1933 році. В молекулу важкої води входять не атоми легкого водню – протія (1Н), а ізотоп водню  - дейтерій (2D)., атом якого на  одиницю атомної ваги важче протія. Таким чином, молекулярна вага важкої води на 2 одиниці більше легкої води. Це впливає на її властивості. Важка вода порівняно з легкою густіша  (1,1042 г/см³) и в’язкіша (0,00125 Па·с). Для легкої водиці величини дорівнюють відповідно 0,9982 г/см³ і 0,00101 Па·с. Кипить при температурі 101,42 оС  і замерзає при +3,8 оС. Вміст важкої води D2O в природі складає мільйонні частки процента. Переважає  різновидность важкої води НDO. В природніх водах в середньому на одну молекулу НDO припадає 3200 молекул легкої води.  В Світовому океані міститься біля 1015 тон важкої води НDO.

      Важка вода при відносно великій концентрації (30 %)  пригнічує ріст рослин, викликає розлад обміну речовин у тварин та руйнування нирок. При збільшенні концентрації важкої води тварини гинуть.

     На цей час немає достовірних даних про вплив важкої води на організм людинни в концентраціях, відповідаючих її вмісту в природних водах. Існують дані про результати напування  свиней, щурів та мишей водою, у котрій вміст важкої води був на 25 % нижче природної норми. Ці тварини дали потомство набагато численніше та крупніше звичайного. Кури, які пили цю воду,  збільшили несучість вдвічі.

      Якщо припустити, щоважка вода навіть в низьких концентраціях може погіршувати здоров’є, можна дати декілька корисних порад:

 - не варто пити талу воду. Важка вода замерзає при больш високих температурах і лед, з якого отримують талу воду,  збагачується важкою водою.

 - для пиття та приготування їжи слід використовувати воду, очищену в звортньоосмотичних установках. Крізь мікроскопічні пори зворотньоосмотичної полімерної мембрани легше проникнути легкій воді, ніж більш в’язкішійважкій. Таким чином, вода, очищена методом зворотнього осмосу, повинна збагачуватися легкою водою.